انتخاب زبان en

مطالعات نشان میدهد مصرف میوه و سبزیجات فراوان موجب کاهش وزن نمی شود

یک مطالعه که به تازگی منتشر شده است نشان می دهد که ایجاد احساس سیری با مصرف زیاد میوه و سبزیجات در کاهش وزن موثر نیست.

به گزارش ایرنا از مدیکال نیوز تودی، محققان دانشگاه آلابامای بیرمنگهام در انگلیس اطلاعات موجود در خصوص ارتباط میان افزایش مصرف میوه و سبزیجات و کاهش وزن را بررسی کردند.

محققان در این مطالعه که در مجله Clinical Nutrition منتشر شده است اطلاعات بیش از هزار و ۲۰۰ شرکت کننده را بررسی کردند. به گفته محققان، در این بررسی ها مدرکی دال بر افزایش مصرف میوه و سبزیجات و کاهش وزن بدن مشاهده نشد.

«کاترین کیزر» (Kathryn Kaiser) استاد دانشکده بهداشت دانشگاه آلاباما گفت: بررسی تمام مطالعات نشان داد که تاثیر مصرف زیاد میوه و سبزیجات در کاهش وزن تقریبا صفر است.

وی افزود: مصرف زیاد میوه و سبزیجات یک رویکرد موثر در کاهش وزن نیست. کیزر خاطر نشان کرد: بهترین راه برای کاهش وزن علاوه بر رعایت یک رژیم غذایی سالم کاهش کالری مصرفی است.

با این وجود افرادی که رژیم می گیرند ممکن است تصور کنند که جایگزین کردن میوه و سبزیجات مملو از فیبر به جای غذاهای کمتر سالم روش خوبی برای کاهش وزن است اما مطالعات مدرک قابل توجهی در این خصوص نشان نمی دهند.

با این حال تحقیقات اخیر نشان داده اند که کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی، کاهش سکته مغزی و خطر ابتلا به پانکراتیت از مزایای یک رژیم غذایی مملو از میوه و سبزیجات است.

در حالی که بررسی این محققان ثابت نمی کند که افزودن میوه و سبزیجات بیشتر به رژیم غذایی باعث کاهش وزن خواهد شد اما اهمیت میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی سالم نباید دست کم گرفت.